Starostlivosť o bavlnené oblečenie

Špeciálny čas očakávania spojený s krásny obdobím si vyžaduje aj špeciálnu prípravu. Vaše telo sa mení a vaša skriňa už nesrší ponukou kúskov, v ktorých by ste sa vy a vaše dieťatko cítili komfortne? Vaše prípravy do pôrodnice vrcholia? Alebo vám vaša ratolesť rastie pred očami a roztomilé legínky, ktoré ste jej len pred nedávnom kúpili, sú zrazu malé? U nás nájdete všetko, čo potrebujete. Dokonca aj rady a triky ako sa o vaše nové oblečenie postarať tak, aby vám slúžilo v plnej kvalite čo najdlhšie.

Podstatnú časť materiálov našich produktov tvorí bavlna. Bavlna je prírodným materiálom, ktorý vám zabezpečí komfort a je výbornou voľbou v každom ročnom období. Bavlna je príjemná na dotyk, disponuje vysokou sacou vlastnosťou, pomaly schne a chladí.

Naše produkty, ktoré pre vás s láskou vyrábame, si zaslúžia rovnakú starostlivosť aj od vás. My vám to však radi uľahčíme. Prinášame vám pár rád procesu starostlivosti. Každá z vás by chcela mať svoje dieťatko vždy čistučké a voňavé. Pranie je neoddeliteľnou súčasťou materských povinností a tvorí najpodstatnejšiu časť starostlivosti o oblečenie.

PRED praním

 • prvým krokom pred samotným praním je prečítanie si etikety na každom kúsku, pretože každý jeden je jedinečný. Obávať sa však nemusíte, so starostlivosťou sa rýchlo oboznámite a ľahko si ju zapamätáte.
 • pri výraznejšom znečistení sa ešte pred samotným praním pokúste jednotlivé miesta očistiť vlhkou handričkou, aby ste zabezpečili odstránenie nečistoty už po prvom praním, toto pravidlo platí najmä pri škvrnách od jedla, ktoré vás trápia alebo budú trápiť dennodenne
 • ak sa obávate zafarbenia, konkrétny kúsok najprv namočte. Ubezpečíte sa tak, že daný kúsok vám tie ostatné v práčke nezafarbí.

POČAS prania

 • cyklus prania nastavte podľa návodu na etikete
 • bielizeň dôkladne roztrieďte
 • pri výbere pracieho prostriedku sa zamerajte na materiál, ktorý periete. Najlepšie je siahnuť po špecializovaných čistiacich a pracích prostriedkoch, predovšetkým v prípade detského oblečenia nezabúdajte, že detská pokožka je veľmi citlivá
 • páčku zbytočne nepreplňujete
 • na extra jemné oblečenie využite vrecko na ochranu odevov
 • pri bábätkovskom oblečení je vhodné zvoliť cyklus s dvojitým prepláchnutím, oblečenie tak dôkladne zbavíte všetkých zvyškov prášku či chemických látok

PO praní

 • každý kúsok nechajte dôkladne preschnúť
 • pri žehlení bavlnených látok je odporúčané zvoliť stupeň bavlna, v prípade, že ide o čisto bavlnené materiály, v opačnom, ak oblečenie obsahuje elastan, je potrebné teplotu znížiť
 • pri bavlne je vhodné oblečenie žehliť naruby
 • je priam odporúčané bavlnené veci do skrine skladať, ich zavesenie by mohlo spôsobiť deformáciu či natiahnutie
 • pri žehlení využite paru, práve naparovanie oblečenia je ten najšetrnejší spôsob žehlenia
VŠETKO SA DÁ ZACHRÁNIŤ

Počas tohto obdobia sa vašim najväčším kamarátom stanu pracie prostriedky, pretože niektorých škvrny sa samotným praním nezbavíte. Ak sa chemikáliám radi vyhýbate, môžete použiť cenné babské rady, ktoré sú šetrné k oblečeniu, tak ako aj bezpečnou voľbou pri detskom oblečení.

Spoločné chvíle strávené na ihrisku s vašou ratolesťou jej vyčaria nie len úsmev na perách, ale škeriť sa na vás budú aj čerstvé škvrny od trávy. Sú veľkým strašiakom, ale na ich odstránenie postačí siahnuť po kyslých potravinách. Ocot či citrónová šťava sú skvelou voľbou, ktorú v kuchyni vždy nájdete. Ak sa obávate poškodenie oblečenia, stará babská rada znie, namočte na noc špinavý kúsok do mlieka a pri následnom opraní by ste sa už škvrny mali ľahko zbaviť. Pri blate je zasa najúčinnejším prostriedkom trpezlivosť. Zaschnutú škvrnu ľahko jemne zoškrabete a ostatné už práčka vyrieši za vás.

Zdravé a chutné ovocie môže na oblečení zanechať veľkú neplechu. Zapamätajte si, že na všetko sladké platí kyslé. Rovnako ako pri tráve je ocot skvelým riešením. V prípade, že chcete použiť mlieko siahnite po jeho kyslej verzii.

Trápia vás mastné škvrny? Vedeli ste, že každá čerstvá mamička ma riešenie priamo pod nosom? Na mastnú škvrnu totiž stačí nasypať detský púder a nechať púder pôsobiť cez noc, ráno ho ľahko zosypete a škvrna zmizne.

Detský svet je krásne farebný a dúhové fixky sú pre deti veľkou radosťou. Pre vás však nočnou morou v prípade, že skončia na bielom tričku či novom gauči. Účinnou babskou radou, ktorú ste doposiaľ ešte nepočuli, je aplikácia laku na vlasy. Škvrnu jednoducho postriekajte a vyperte, v prípade gauča po použití laku škvrnu očiste teplou vodou.

Skvelým pomocníkom na fľaky rôzneho druhu a zároveň nie radikálnym chemickým riešením je žlčové mydlo, ktoré nájdete v každej dobrej drogérii a dokonca v rôznych formách. Pred praním ho stačí na škvrnu aplikovať a nechať istý čas pôsobiť, o poškodenie materiálu sa v žiadnom prípade obávať nemusíte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *