Z lásky k domovu a prírode

Ruch veľkomesta, presýtená doprava či preplnený vzdušný priestor. Častý obraz dnešnej uponáhľanej modernej doby. Bohužiaľ aj veľká časť textilného priemyslu podľahla rýchlemu životnému tempu, a tak  sme svedkami tzv. „fast fashion“. Veľké textilné korporácie chŕlia milióny kusov oblečenia každú sezónu. „Lacné“ oblečenie, ktoré si človek oblečie pár krát, aby ho opäť nahradil novým kúskom. Slovo lacné je v úvodzovkách schválne. Za tričko za 5€ totiž platíme oveľa vyššiu cenu ako si vieme predstaviť. My ľudia sme už raz takí – radi nakupujeme v zľavách a lacno, máme dobrý pocit, že sme niečo ušetrili. Čo už však nevidíme, sú tváre ľudí, ktorí pre nás šijú oblečenie v katastrofálnych podmienkach, rieky, ktoré menia farbu podľa toho, akú látku v továrni práve farbia, lesy a lúky, ktoré miznú kvôli tomu, aby sme si my mohli každú sezónu obliecť nový top kúpený v akcii. Navyše sa to predsa deje tisíce kilometrov od nás, tak prečo by sme sa tým mali trápiť?

Vnímať problémy, pred ktorými si mnohí zakrývajú oči

Podľa nás je však veľmi dôležité vnímať problémy, pred ktorými si mnohí zakrývajú oči.

Nás na lubime.sk tieto veci veľmi trápia a vieme, že Vám, našim zákazníkom to tiež nie je ľahostajné. Práve preto sa snažíme, ako sa v angličtine hovorí „make a difference“ , čiže vytvoriť zmenu, zmeniť veci.

Plne si uvedomujeme, že naše životné prostredie musíme chrániť – máme predsa len jednu planétu a o tú sa treba starať. Práve preto sa snažíme využívať v najvyššej možnej miere miestne zdroje a miestnych dodávateľov a poskytovateľov služieb.

Naše oblečenie neprecestuje tisícky kilometrov, kým sa dostane až k vám. Všetky naše produkty sú poctivo ušité šikovnými žienkami pod Tatrami. To isté platí aj o etiketách, visačkách, obalových materiáloch – všetko sú to kvalitné slovenské výrobky.

Dodávateľov látok, z ktorých šijeme naše oblečenie si veľmi starostlivo vyberáme tak, aby boli vždy splnené naše vysoké nároky na kvalitu a bezpečnosť látok. Preferujeme miestnych výrobcov z čo najekologickejšou výrobou. Bohužiaľ nevieme zabezpečiť len slovenské látky, pretože výroba látok na Slovensku už v podstate neexistuje, čo je veľká škoda. Napriek tomu, že látky, ktoré používame sú už sami o sebe certifikované, chceli sme si byť skutočne istí ich kvalitou, a tak sme ich nechali otestovať vo Výskumnom Ústave Chemických látok vo Svite. Látky boli testované za veľmi prísnych podmienok – testovalo sa, či sú vhodné na výrobu oblečenia pre detičky do 3 rokov. Látky tak testovali  napríklad na stálofarebnosť, odolnosť voči oderu a slinám, meral sa obsah škodlivý látok a ťažkých kovov …atď. Napriek tomu, že tento typ testov patrí k tým najdôkladnejším a najprísnejším, naše látky splnili všetky testovacie kritériá – a tak sme my, ako výrobcovia konečne spokojní. 

Samotné látky obsahujú vysoké percento bavlny, čo zaručuje vysokú kvalitu výrobkov. Navyše sa v nich budete cítiť vždy pohodlne a na rozdiel od iných syntetických látok vám zabezpečia komfort, pretože sa v nich nebudete nadmerne potiť. Elastán, ktorý je ďalšou zložkou našich látok, sa prispôsobí rastúcemu brušku a tiež detičkám rôznych postáv.

Strih našich produktov sa snažíme navrhnúť vždy tak, aby bolo oblečenie pohodlné, myslíme však aj na zdravotný aspekt. V prípade detských tričiek ich predlžený strih zabezpečí ochranu chrbátika a v prípade očakávajúcich mamičiek upravený strih zakryje a ochráni celé bruško.

Naše oblečenie je momentálne balené do polypropylénových samouzatvárateľných sáčkov. Sáčky sú síce plne recyklovateľné pri ich správnom odhodení do plastového odpadu, nie je to však pre nás úplne prijateľná forma balenia. Snažíme sa nájsť ekologickejšiu variantu, ale zatiaľ to nie je také jednoduché ako by sa zdalo.

Veľmi dobre si uvedomujeme, že nie sme a ani nemôžeme byť konkurentom veľkých textilných značiek. To však ani nie je našim zámerom. Našim cieľom je tvoriť pre Vás kvalitnú, udržateľnú módu (tzv. slow fashion), ktorá vydrží dlhodobé nosenie a budete sa v nej cítiť pohodlne.

Fakty, ktoré hovoria za všetko

Situácia presýtenosti trhu oblečením je čím ďalej tým viac kritickejšia. Množstvo produkovaného oblečenia rapídne stúpa, no kvalita klesá. Každý z nás by sa mohol inšpirovať mottom ,,Kupuj menej a vyberaj dobre”. Je veľmi dôležité sústrediť sa na kúsky, ktoré vám zabezpečia kvalitu s cieľom zabezpečenia dlho trvácnosti. Nemali by sme mrhať látkami a prírodnými materiálmi, tak ako to platí aj o potravinách. Každý deň sa potrebujeme najesť rovnako ako obliecť.

Vedeli ste, že …

  • pri výrobe jedného trička sa minie až 2 720l vody, čo môžeme prirovnať k priemernej spotrebe vody jedného človeka za 3 roky
  • pri farbení oblečenia sa používa 1,7 milióna ton rôznych chemikálii
  • ročne sa vyrobí viac ako 80 miliárd kusov oblečenia a “vďaka” ich krátkej životnosti končia každé 3 zo 4 kúskov na skládke

Zdroj: http://www.greenpeace.org/slovakia/sk/Novinky/Greenpeace-blog/rchla-mda-likviduje-svet-potrebujeme-mdnu-rev/blog/56229/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *